Светскиот рекет број 1 Новак Ѓоковиќ изјави дека Рафаел Надал е големиот фаворит за титулата на Ролан Гарос, иако Шпанецот покажа поколеблива форма на турнирите пред почетокот на отвореното првенство на Франција.

Надал отпадна во полуфиналињата во Монте Карло, Барселона и Мадрид, но вчера го победи Ѓоковиќ со 6-0, 4-6, 6-1 во финалето во Рим, за да стигне до 34-та титула од Мастерс сериите и да влезе во Ролан Гарос во топ форма. „Без никакво сомневање Надал е фаворит број 1, а потоа се сите други. Турнирот ќе биде интересен. Тим во моментов игра многу добар тенис и може да победи секого, особено на клеј. Фонини исто така игра многу квалитетен тенис и покажа против Надал во Монте Карло за што е способен“, рече Ѓоковиќ по вчерашниот пораз.

Основните букмејкерски куќи, исто така, го определуваат Надал за фаворит на вториот за годината Гранд Слем турнир, при што коефициентот за негов триумф е околу 2,10. Според букмејкерите по Шпанецот се Новак Ѓоковиќ, Доминик Тим, Стефанос Циципас, Роже Федерер и Александар Зверев.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO