Политичката стабилност во Северна Македонија е најдобрата во регионот и уште еден доказ за тоа беа успешните претседателски избори, изјави денеска еврокомесарот за проширување и политиката за соседство Јоханес Хан на отворањето на Виенскиот економски форум.

Во оваа насока, Хан ги охрабри компаниите од Република Австрија да инвестираат во земјата, бидејќи, како што рече, тоа значи поголем профит за РС Македонија и отворање нови работни места.

Поздравувајќи го напредокот на Република Северна Македонија во сите сфери, комесарот Хан го изрази своето очекување земјата да добие датум за почеток на преговори со Европската унија и првите поглавја да бидат отворени до крајот на оваа година.

Тој истакна дека Северна Македонија е позитивен пример за тоа како може да будат решени проблемите и охрабрување за надминување на други спорови, особено помеѓу Белград и Приштина.

Европскиот комесар, исто така кажа, без уредување на двостраните проблеми, нема членство во ЕУ.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO