САД распоредуваат т.н. „сајбер воини“ во неколку пријателски земји во Источна Европа, меѓу кои и во Македонија, Црна Гора и во Украина, за да помогнат во спротивставувањето на постојаните напади и сајбер-закани за демократијата, соопшти „Балкан инсајд“.

„Американската сајбер команда, која ги координира операциите на сајбер-просторот за одбрана на интересите на САД, соработува со властите во тие земји за да ги спречи потенцијалните закани. Американската европска команда и американската сајбер-команда тесно соработуваа со сојузниците на НАТО. Црна Гора ја спроведува сајбер-соработката за да ја зголеми интероперабилноста, да ги сподели најдобрите практики и да ги отстрани штетните влијанија врз демократските процеси на нашите сојузници, партнери и САД“, изјавиле за БИРН од Американската амбасада во Црна Гора. Тие одбиле да соопштат оперативни и технички детали.

Неодамна, според специјализираниот портал „Сајбер скуп“, американскиот бригаден генерал Тимоти Хју, командант на силите на националната мисија на сајбер-командата, неодамна изјави дека како дел од операцијата наречена „Синтетичка теологија“, командата распоредила „сајбер воини“ во Украина, Северна Македонија и Црна Гора за да помогне во одбраната на тие земји мрежи и собира податоци за непријателите, соопшти Слободна Европа. Во извештајот на „Сајбер скуп“ се истакнува дека САД настојувале „активно да спречат евентуално мешање на изборите од земји како Русија“.

„Озлогласената руска група за сајбер шпионажа ‘Фенси мечка’ го пробива својот пат кон црногорските институции во 2017 година. Црна Гора оттогаш ја зајакна безбедносната одбрана и формираше специјализирана специјална полициска сила за борба против компјутерскиот криминал“, пишува „Балкан инсајд“.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO