Српските архиереи ќе го возобновуваат и ќе го заштитуваа српското религиозно влијание на територијата на поранешна Југославија.

Тоа стана јасно од мноштвото мислења во српскиот печат за Архиерејскиот собор на Српската православна црква / СПЦ / кој заседаваше овие денови во Белград. „Архиереите разговараа за положбата на нашата црква во т.н.. регион, во државите кои се појавија од урнатините на поранешна Југославија. Констатирано беше дека има дискриминација кон нашата црква речиси насекаде – во Хрватска, Босна и Херцеговина, Северна Македонија и најмногу во Црна Гора, каде што беше прифатен антиевропски и антицивилизациски нацрт закон за Црквата и верските заедници … Тешка е ситуацијата и за автономната Охридска архиепископија, каде како дамоклев меч надвиснала заканата од нови прогони против нашата црква „, се вели во една од публикациите.

Во специјализираното издание „Борба за верата“ се опишува детално и дебатата од четвртокот за време на Архиерејскиот собор на СПЦ. На него митрополитите Максим и Григори се наречени американски шпиони. „Митрополитот Амфилохије истакна дека на Вселенската патријаршија ништо не треба да и се верува, затоа што таа ќе ги предаде Србите, така како што ги предала Русите. По ова прашање веднаш земаа збор американските шпиони Григориј и Максим, кои побараа СПЦ веднаш да започне преговори со Македонците за да не се изгуби засекогаш Македонија. При вмешувањето на владиката Иринеј Булатовиќ Григориј му рече дека ако тој учествува во преговорите тогаш прашањето со Македонците никогаш нема да се реши „, се вели уште во деталната публикација на“ Борба за верата „. „Изненаден сум дека имаш храброст да зборуваш по вчерашниот дебата со претседателот Александар Вучиќ“, биле зборовите на Булатовиќ на адреса на Григориј, по што е одлучено тој да учествува во „македонската комисија“.

Во дел од публикациите Максим е нарекуван „самопрогласен мајмун“ поради неговото „предавство пред СПЦ, Свети Сава и светот“. „Кога ситуацијата се вжешти до бесконечност влидаката Јустин побара од Максим да напише и потпише писмо со каење што и беше направено“, пишува уште српското издание „Борба за верата“.

На последното свое заседание, Светиот синод на Вселенската патријаршија, кое се одржа под претседателство на Вселенскиот патријарх Вартоломеј, го разгледа барањето за добивање на автокефалност од страна на Македонската православна црква – Охридска архиепископија / МПЦ-ОА /. На заседанието, кое траеше три дена од 9 до 11 мај, беа разгледани три прашања, меѓу кои и македонското црковно прашање. „Македонската православна црква, која е во раскол, се повикала на правото на апелација пред Цариградската патријаршија“, се вели во документот, кој беше објавен по заседанието.

Во есента 2017 година. МПЦ-ОА побара од Бугарската православна црква (БПЦ) да биде нејзина црква-мајка и да се бори за нејзиниот автокефалност. Светиот Синод на БПЦ формираше специјална комисија за решавање на ова прашање. Тогаш Вселенската Патријаршија се ангажираше да најде решение кое ќе е поволно Македонската Православна Црква – Охридскиот Архиепископија.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO