Претседателот на Косово, Хашим Тачи изјави дека дури 20 години по ослободувањето на Косово, никој од српската држава не е осуден за 400-те масакри извршени од нив.

Во неговиот говор по повод 20-годишнината од масакрот во Косово, Тачи рече дека тоа е ден на сеќавање, почит кон мачениците, паднатите борци и херои, убиени од полицијата и војската на Србија, пишува „Данас“.

„Во очекување во следните недели да jа одбележиме 20-годишнината од победата, голема загриженост за сите нас како косовски институции, косовско општество и најмногу за совеста на меѓународната заедница, денес, по 20 години, е дека за 400 убиства извршени од српската државата сеуште никој од таа држава не е осуден“, рече Тачи.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO