Претседателот на Косово, Хашим Тачи изјави дека дури 20 години по ослободувањето на Косово, никој од српската држава не е осуден за 400-те масакри извршени од нив.

Во неговиот говор по повод 20-годишнината од масакрот во Косово, Тачи рече дека тоа е ден на сеќавање, почит кон мачениците, паднатите борци и херои, убиени од полицијата и војската на Србија, пишува „Данас“.

„Во очекување во следните недели да jа одбележиме 20-годишнината од победата, голема загриженост за сите нас како косовски институции, косовско општество и најмногу за совеста на меѓународната заедница, денес, по 20 години, е дека за 400 убиства извршени од српската државата сеуште никој од таа држава не е осуден“, рече Тачи.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO