Францускиот претседател Емануел Макрон и премиерката на Нов Зеланд, Џесинда Ардер ќе бидат домаќини на состанокот во Париз кој има за цел елиминирање на прикажувањето на актите на насилен екстремизам и тероризам на интернет.

Ардер изјави дека таа и Макрон ќе побараат од светските лидери и раководители на технолошките компании да се согласат со заклетвата наречена „Крајстчрч апел“, наречена по градот во Нов Зеланд, каде што десетици луѓе беа убиени во нападите врз тамошните џамии.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO