Сите жители на Балканскиот полуостров имаат заедничка историја, многу блиски културни вредности, заедничка култура на толеранција, почитување на разликите, заедничка традиција на соживот на различни верувања, убедувања и мислења, рече амбасадорот Фарук Кајмакчи, заменик-министер за надворешни работи на Република Турција .

Амбасадорот Кајмакчи истакна во интервју за МИА: „Нема пречка или проблем, можете да бидете сигурни, ние сме најголемиот ви поддржувач во насока на членството во НАТО и има намера во блиска иднина Турција да го ратификува Протоколот за полноправно членство“.

Според него безбедноста на РСМ и на Балканот значи безбедност на европскиот континент.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO