Во весникот „Македонска трибуна“, орган на Македонската патриотска организација во САД, Канада, Австралија, Нов Зеланд и Јужна Америка на 17 јули 1952 година е публикувана статија под наслов – „Како го посрбуваат јазикот во Македонија“.

 Опис: Редакциска статија во органот на МПО – „Македонска трибина“, која зборува за посрбувањето и изопачувањето на македонските народно говори на бугарскиот јазик.

„Тези които коват „македонския език“ в Македония под югославска власт, знаят точно какво правят и защо го правят. Върховна цел на всичките им усилия е борба срещу българския книжовен език, създаден от сто години насам при творческо и дейно участие на стотици писатели, учени, публицисти, журналисти и книжовни труженици от Македония. Първа техна мерка е забрана на всекаква книга, печатана на общобългарски книжовен език. Втората им мерка е създаването на едно оръдие за изказ, което с всеки божи ден да се изостря срещу българския език и да се нагажда към сръбския език. Постигне ли се това, те се надеват, че са унищожили бългаската народност в Македония и са я напълно подготвили за неусетното й превеждане в лоното на сръбството.“

Извор: скенирана од оригинален примерок

Автор: Македонската патриотска организација (МПО) е политичка организација основана во САД во 1922 година од емигранти од Егејска Македонија. МПО е најстарата, постоечка до денес организација во Северна Америка, која обединува Американци и Канаѓани со корени од Македонија. Секции на МПО суштествуваат во различни периоди во Австралија, Нов Зеланд и Јужна Америка.

За повеќе информации за МПО тука

За да ја прочитате книгата кликнете овде

Извор: Библиотека Струмски

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO