Американскиот претседател Доналд Трамп го прими во Белата куќа унгарскиот десничарски премиер Виктор Орбан кој го претстави како „тврд, но почитуван човек“.

Двајцата државници имаат цврсти антимиграциски ставови, а Орбан на средбата изрази надеж дека тој и Трамп ќе можат да доведат до формирање глобален сојуз против миграцијата. Трамп изјавувајќи дека Орбан изгледал „малку контроверзен како него“, оцени дека направил добра работа околу миграцијата.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO