Американскиот државен секретар Мајк Помпео ќе се сретне со претседателот на Русија, Владимир Путин и шефот на дипломатијата Сергеј Лавров денеска во Сочи.

Ова е прва посета на Помпео на Русија откако беше назначен за шеф на американската дипломатија. Помпео во минатата недела на два пати во последен момент ги менуваше патувањата. Прво го откажа пристигнувањето во Берлин, за да замине за Ирак, а потоа наместо од Лондон да оди за Гренланд се врати во Вашингтон.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO