Во земја каде што минималната плата изнесува 650 евра, а невработеноста кај младите е околу 40 проценти, младите Грци имаат двосмислени односи со Европската унија.

„Од една страна, односот (со Европа) е посилен, размена и пријателства се побројни, но од друга страна, младите Грци доживуваат тешка ситуација што е директно поврзана со Европа“, рече Јоанис Кузис, професор на Универзитетот Пантеон во Атина.

„За време на кризата околу 350 000 Грци емигрирале, вклучувајќи и многу млади луѓе кои не можеа да најдат соодветни можности за работа тука“, рече Кузис.

Само 54 отсто од Грците веруваат дека нивната земја има корист од пристапувањето во Европската унија во 1981 година, според студијата на Европскиот парламент од октомври 2018 година.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO