Министерот за надворешни работи Никола Димитров од вчера престојува во работна посета на Берлин. Тој во германскиот Бундестаг ќе учествува на настанот „Западниот Балкан по решавањето на прашањето за името: постигнувања, предизвици и перспективи“, организиран од парламентарните групи на Зелените и на германската секција на Унијата на Европските Федералисти, во која членуваат пратеници од четири политички партии – ЦДУ/ЦСУ, Социјал-демократи, Зелените и Либералите.

Министерот Димитров ќе има средби со пратеници во Германскиот парламент на кои ќе им го презентира напредокот на Република Северна Македонија и подготвеноста на земјата за почеток на пристапните преговори во ЕУ.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO