Германското разузнавање предупредува за напади на милитантната група Исламска држава во Европа. Директорот на Федералната служба за заштита на Уставот Томас Ханделванг изјави дека организацијата продолжува да дејствува, а пример за тоа се нападите во Шри Ланка.

Според него, продолжува ширењето на пропаганда од страна на поддржувачите на Исламската држава и таа пропаганда повикува на напади врз цели на Запад.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO