Повеќе од три четвртини од Јапонците ја поддржуваат идејата жена да стане император на Јапонија, покажуваат резултатите од социолошкото истражување на весникот „Никеј бизнис дејли“.

Императорот Нарухито застана на Тронот на хризантемата на 1 мај, еден ден по абдицирањето на неговиот татко Акихито. Ниту неговата сопруга Масако, ниту нивното единствено дете, 17-годишната принцеза Аико, немаат право да го наследат престолот според сегашниот закон.

Анкетата покажува, дека 76 % од Јапонците ја поддржуваат идејата да им се даде право на жените да го наследат тронот, а само 14 проценти се изјасниле против.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO