Повеќе од три четвртини од Јапонците ја поддржуваат идејата жена да стане император на Јапонија, покажуваат резултатите од социолошкото истражување на весникот „Никеј бизнис дејли“.

Императорот Нарухито застана на Тронот на хризантемата на 1 мај, еден ден по абдицирањето на неговиот татко Акихито. Ниту неговата сопруга Масако, ниту нивното единствено дете, 17-годишната принцеза Аико, немаат право да го наследат престолот според сегашниот закон.

Анкетата покажува, дека 76 % од Јапонците ја поддржуваат идејата да им се даде право на жените да го наследат тронот, а само 14 проценти се изјасниле против.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO