Победникот од вчерашното Гран При на Шпанија Луис Хамилтон смета дека тимот на Мерцедес е без конкуренција и во оваа сезона, од што губи Формула 1. Германскиот конструктор запиша петти последователен двоен дубл на патеката „Каталонија“, а трките од календарот почнуваат да се претвораат се повеќе во внатрешна битка помеѓу Хамилтон и Валтер Ботас.

„Најголемата закана секогаш е човекок, најблизок до вас во рангирањето. Во моментов тоа е Валтер Ботас, но сеуште сме на почетокот на сезоната. Не е толку забавно во моментов – убаво е да се има конкуренција и од други тимови. Тоа е возбудливиот дел од Формула 1. Кога немаш ривали, доволно блиску, не е толку интересно. Да се ​​натпреварувате со вашиот тимски колега не е идејата на Ф1. Не е наша вина, ниту е на другите пилоти од останатите тимови „, изјави Хамилтон.

„Сметам дека Ред Бул немаат толку брза кола како минатата година, иако направија промени во својот мотор. Ферари имаат добра брзина, но заостануваат во други аспекти и беше очигледно дека последниот сектор во Шпанија е сериозен проблем за нив „, додаде Британецот.“ Мерцедес сега е најсилниот тим кој некогаш постоел и сме со најдобриот автомобил досега „рече уште петкратен светски шампион.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO