Британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант предупреди дека може „случајно“ да се дојде до конфликт меѓу САД и Иран во услови на зголемени тензии меѓу двете земји. Хант ја даде изјавата пред средбата со неговите колеги од Франција и Германија со шефицата за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини во Брисел на која ќе стане збор за иранскиот нуклеарен договор.

Могерини пред средбата изјави дека ќе продолжат да го поддржуваат договор со сите можни инструменти кои ги имаат на располагање. Техеран минатата недела најави дека нема да ги почитува одредбите од нуклеарниот договор доколку светските сили не ја заштитат земјата од американските санкции.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO