Западот го притиска Белград за развивање на односите со Русија и со други земји, изјави српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, за ТВ РТ.

Шефот на Министерството за надворешни работи рече дека за Белград е „вообичаено“ да има притисок врз него од надвор.

„Ние сме отпорни на притисок. На Запад, тие ќе најдат приговори по секој повод. Воведовме безвизен режим со Кина – Западот е против. Ние, исто така, го воедовме со Индија и Индонезија – Западот се спротивставува. Со Русија – и повторно против. Ние потпишуваме договор за слободна трговија со Евроазиската економска унија – исто така са незадоволени. Тие не се задоволни од ситуацијата кога Србија воспоставува односи. Кога Хрватска, Унгарија, Германија и Западот се во заедница со Кина, Западот не се спротивставува „, рече Дачиќ.

Министерот додаде дека двојните стандарди се применуваат за неговата земја.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO