Западот го притиска Белград за развивање на односите со Русија и со други земји, изјави српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, за ТВ РТ.

Шефот на Министерството за надворешни работи рече дека за Белград е „вообичаено“ да има притисок врз него од надвор.

„Ние сме отпорни на притисок. На Запад, тие ќе најдат приговори по секој повод. Воведовме безвизен режим со Кина – Западот е против. Ние, исто така, го воедовме со Индија и Индонезија – Западот се спротивставува. Со Русија – и повторно против. Ние потпишуваме договор за слободна трговија со Евроазиската економска унија – исто така са незадоволени. Тие не се задоволни од ситуацијата кога Србија воспоставува односи. Кога Хрватска, Унгарија, Германија и Западот се во заедница со Кина, Западот не се спротивставува „, рече Дачиќ.

Министерот додаде дека двојните стандарди се применуваат за неговата земја.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO