Го поканив Стево Пендаровски да ја посети Бугарија и ја прифати мојата покана, рече претседателот на Република Бугарија Румен Радев, пренесува специјалниот претставник на БГНЕС во Скопје.

Радев беше првиот шеф на држава што новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија го прими во неговата резиденција, откако официјално положи свечена заклетва пред парламентот претходно денес.

Имавме многу плодни разговори со претседателот на Собранието и со новиот претседател на државата. Очекувам многу! Дијалогот со Пендаровски се постигнува. Северна Македонија е нашата најблиска држава, рече претседателот Радев по разговорот во претседателската резиденција „Водно“ со новиот претседател на Северна Македонија.

Бугарскиот претседател соопшти пред медиумите дека тој и неговиот колега споделиле широк спектар на теми кои се однесуваат на европските и евроатлантските перспективи на Северна Македонија и билатералните односи.

„Бугарија треба да има европски пристап кон Република Северна Македонија, а тоа значи продолжување на работата во две главни насоки. Прво, европската и евроатлантската перспектива на земјата се од најголема важност за Бугарија, и затоа треба да помогнеме и да ги поддржиме напорите за исполнување на критериумите за членство. Затоа што, како што реков, ние сме најблиски на Балканот. Луѓето од двете страни на границата имаат заедничка историја, култура, религија и јазик „, рече Румен Радев.

Тој истакна дека, од друга страна, Бугарија треба да ги применува европските принципи и критериуми кога опстојува на својот национален интерес.

„Му споделив на претседателот на Парламентот и на претседателот Пендаровски дека очекувам друга динамика во работата на т.н.“ Мултидисциплинарна експертска комисиј, кој заостанува во својата работа. Исто така, им реков дека имавме различни пристапи кога ги потпишавме Договорите за добрососедство. Ние за разлика од Грција не сме ја притискале Република Македонија со некакви ултиматуми за рок, но ние очекуваме дека активностите на оваа комисија треба да има поширок спектар и таа не може да продолжува до бескрај. Да, разбирам дека моментот е многу емоционален за Република Северна Македонија, за кратко време тука се случија важни моменти кои го засегнуваат идентитет, националното самочувство и т.н .. Но нема како да продолжува до бескрај, бидејќи ние сите овие работи што треба да се случат по овој договор, треба да се вклучат и во учебниците, и во издавачките куќи, и во медиумите и во свеста и ставовите на луѓето. Бидејќи ако продолжиме така, ќе се покаже еден ден дека Македонија е формален член на ЕУ, а ќе останале спорни прашања кои можат да создадат проблеми, што не е во духот на две земји-членки на ЕУ „, коментира претседателот Радев .

Радев соопшти дека добил разбирање за прашањата што ги покренал од новиот македонски претседател. Радев истакна дека е важно Бугарија да ги применува европските механизми и да бидеме апсолутно предвидливи и да знаеме што бараме и каде одиме.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO