Косовскиот вицепремиер и министер за надворешни работи, Беџет Пацоли, рече дека Приштина ќе преземе дејства против Белград, како одговор на притворањето на владините претставници во косовската влада, кои се со српско потекло на границата со Србија.

Пацоли на својот личен профил на Твитер напиша дека „ова е обид на Белград да ги исплаши Србите кои работат во косовските институции, но Приштина ќе го заштити секој граѓанин на Косово и со силни контрамерки ќе реагира на слични акции на Србија“.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO