Зголемување на царините за 25 проценти на 200 милијарди долари вредни стоки од Кина стапува денеска на сила во САД. Кина предупреди дека ќе ги преземе неопходните контрамерки.

Зголемените тензии доаѓаат во услови кога претставници на двете земји во Вашингтон се обидуваат да го спасат трговскиот договор по 10 месечната војна на двете најголеми економии во светот. Кинеското министерство за трговија соопшти дека разговорите продолжуваат и дека длабоко жалат за одлуката на САД на која, како што порачаа соодветно ќе одговорат.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO