Зголемување на царините за 25 проценти на 200 милијарди долари вредни стоки од Кина стапува денеска на сила во САД. Кина предупреди дека ќе ги преземе неопходните контрамерки.

Зголемените тензии доаѓаат во услови кога претставници на двете земји во Вашингтон се обидуваат да го спасат трговскиот договор по 10 месечната војна на двете најголеми економии во светот. Кинеското министерство за трговија соопшти дека разговорите продолжуваат и дека длабоко жалат за одлуката на САД на која, како што порачаа соодветно ќе одговорат.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO