Министерството за трговија на Кина соопшти дека делагација предводена од вицепремиерот на Државниот совет на Кинеската Народна Република, Лиу Хе, в четврток ќе пристигне во Вашингон на нова рунда преговори со САД.

Посетата на високо ниво значи дека кинезите се загрижени по сериозната намера на американскиот претседател Доналд Трамп да ги зголеми царините за увоз на низа кинески производи, пишуваат американските медиуми. Според Вашингтон, Кина не ги исполнила претходно договорените обврски. Затоа на почетокот на месецов администрацијата на Трамп ја заостри реториката во однос на трговијата со Кина.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO