Денес е Меѓународниот ден на радиото и телевизијата. На 7 мај 1895 година, Александар Попов го претстави своето ново откритие. Тој го покажува за прв пат пред Руското физичко друштво во Санкт Петербург пронајдениот од него уред за пренос и прием на електрични осцилации на големи растојанија без жица.

7 мај, пред 116 години, во Санкт Петербург. Александар Попов го покажа својот уред. Уредот имал кохерер и електричен ѕвон, со што се прифатени сигнали емитувани со морзовата азбука.

Во многу земји сепак се оспорува откритието на Попов за сметка на Италијанецот Гулиелмо Маркони, добитник на Нобелова награда за физика во 1909 година Но неговото име се поврзува со членството во фашистичката партија на Мусолини.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO