Тимот на Селтик ја освои својата осма последователна титула во шкотската Премиер лига по победата од 3: 0 како гостин на Абердин. „Детелините“ имаа потреба само од нерешен резултат на ʺПитадриʺ за да запечатат уште една шампионска титула.

Домаќините први имаа можност да го отворат резултатот на два пати преку Џејмс Вилсон, кој ги погоди гредите. Селтик трпеливо чекаше за својата шанса и поведе пет минути пред полувремето преку Микаел Лустиг, кој реализираше со глава по центрирањето на Смит Мекгрегор.

Јозо Симуновиќ, авторот на победоносниот гол против Килмарнак минатата недела, зголеми на 2: 0 малку по почетокот на второто полувреме по нова асистенција на Мекгрегор. Францускиот напаѓач Одсон Едвард доби поддавање од Том Рогич и го оформи конечниот резултат две минути пред крајот на редовното време со својот 21-ви гол од почетокот на сезоната.

Победата значи водство од 12 поени пред градскиот соперник Глазгов Ренџерс, со што „детелините“ е недостижни на врвот. Ова е втор трофеј за Селтик во сезоната по освоениот куп на Шкотска, а тимот е непоразен под водство на привремениот менаџер Нил Ленон, е на пат да постигне трета последователна домашна титули.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO