Сопругата на новоизбраниот украински претседател Володимир Зеленски купила луксузен стан по поволни услови од бизнис тајкунот Олександар Буријак, јави Ројтерс. Олена Зеленска купила трособен стан на Крим во април 2013 година за околу 150 илјади евра.

Тоа значи дека таа за метар квадратен платила околу 1100 евра, а цените на пазарот во тој период изнесувале меѓу 3000 и 3500 евра. Ројтерс наведува дека не може да се утврди зошто станот бил продаден под пазарната цена. Зеленска го ставила имотот на продажба по цена од речиси 700 илјади евра.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO