Бугарскиот патријарх Неофит соопшти дека се уште не е земено решение за  посета на Македонија, но ова прашање треба да биде разгледано.

Пред службата за Велики Петок Неговата Светост Бугарскиот патријарх Неофит одговори на прашање дали да очекуваме негова неодамнешна посета на Македонија, откако благодарение на Неговите напори православните браќа од Македонија ќе го добијат Благодатниот оган за Велигден.

„Досега не сме разговарале за ова прашање. Ќе има дискусии и тогаш ќе се одлучи како да се направи“, одговори бугарскиот патријарх и додаде:“ Сега молчиме пред страдањата Господови. И ви посакувам многу духовни расположенија и светли претстојни празници. “

На 27 април, сабота, за првпат епископ на Македонската православна црква-Охридска архиепископија /МПЦ-ОА/ ќе патува заедно со бугарскиот митрополит Кипријан, за да го земат Благодатниот оган од Ерусалим. Тие ќе летаат со владиниот авион.

Оваа година Благодатниот оган ќе биде донесен од старозагорскиот владика Кипријан, кој е и шеф на Комисијата за решавање на статусот на МПЦ-ОА. Одлуката македонски епископ да се приклучи на бугарската делегација беше донесена на 3 април за време на состанокот на Митрополитот Кипријан со премиерот Бојко Борисов. За првпат Република Северна Македонија минатата година го прими Блажениот оган од Бугарија.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO