Бугарскиот патријарх Неофит соопшти дека се уште не е земено решение за  посета на Македонија, но ова прашање треба да биде разгледано.

Пред службата за Велики Петок Неговата Светост Бугарскиот патријарх Неофит одговори на прашање дали да очекуваме негова неодамнешна посета на Македонија, откако благодарение на Неговите напори православните браќа од Македонија ќе го добијат Благодатниот оган за Велигден.

„Досега не сме разговарале за ова прашање. Ќе има дискусии и тогаш ќе се одлучи како да се направи“, одговори бугарскиот патријарх и додаде:“ Сега молчиме пред страдањата Господови. И ви посакувам многу духовни расположенија и светли претстојни празници. “

На 27 април, сабота, за првпат епископ на Македонската православна црква-Охридска архиепископија /МПЦ-ОА/ ќе патува заедно со бугарскиот митрополит Кипријан, за да го земат Благодатниот оган од Ерусалим. Тие ќе летаат со владиниот авион.

Оваа година Благодатниот оган ќе биде донесен од старозагорскиот владика Кипријан, кој е и шеф на Комисијата за решавање на статусот на МПЦ-ОА. Одлуката македонски епископ да се приклучи на бугарската делегација беше донесена на 3 април за време на состанокот на Митрополитот Кипријан со премиерот Бојко Борисов. За првпат Република Северна Македонија минатата година го прими Блажениот оган од Бугарија.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO