Новата фабрика на Локхид Мартин, каде што ќе се произведуваат авионите Ф-16 Блок 70 за Бугарија беше официјално пуштена во употреба во Гринвил, Јужна Каролина, САД, соопштија од компанијата.

Со помош на опремата и производственото екипирање во обновениот објект во Гринвил, Јужна Каролина, кои претходно биле користени во Форт Ворт, Тексас, компанијата наскоро ќе започне со производство на Ф-16 Блок 70 за Бахреин.

„Тоа е возбудливо време, бидејќи ние славиме уште еден важен настан за Ф-16 – најуспешниот и воено најспособен борбен авион од четвртата генерација во светот“, рече Мишел Еванс, извршен потпретседател на Локхид Мартин Аеронавтикс. „Оваа нова локација за F-16 се соочува со светла иднина“.

Светската побарувачка продолжува да расте, и за новите F-16 и за нивната надградена верзија F-16V.

Бахреин стана првиот клиент за Ф-16 Блок 70 во јуни 2018 година, проследен од партнерот на Бугарија во НАТО – Словачка, која потпиша „писмо за согласност“ во декември минатата година за испорака на 14 авиони Блок 70. Бугарија и владата на САД во моментов разговараат за купување на новиот авион Ф-16 Блок 70 за да ги задоволат потребите на одбраната на земјата на национално и сојузничко ниво.

Во прилог САД ја одобри предложената продажба на 25 нови авиони Ф-16 Блок 72 (идентични на Блок 70 со исклучок на типот на моторот) и подобрените Ф-16V за Мароко.

Досега се произведени 4588 авиони F-16, а околу 3.000 F-16 се во моментов во употреба во 25 земји низ светот.

Локхид Мартин ја потврдува својата заложба за обезбедување на економски и индустриски придобивки за Бугарија во врска со стекнувањето на Ф-16 Блок 70, на начин што ќе го поддржи суверенитетот, споделувањето на технологии и да го помогне местното вработување.

Купувањето на Ф-16 за бугарските воздухопловни сили ќе биде катализатор за долгорочно стратешко партнерство во Бугарија.

„Како дел од нивниот ангажман да го поддржи стекнувањето на Ф-16 од Бугарија, Локхид Мартин ќе отвори база за одржување, делумен и комплетен ремонт (MRO facility) во земјата. Тоа значи дека бугарските авиони ќе можат да се одржуваат во Бугарија од локални инженери и техничари во целото времетраење на своите 12 000 часови лет живот. „, изјави Џим Робинсон, раководител на проектот за стекнување на Ф-16 во Бугарија.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO