Српскиот претседател Александар Вучиќ соопшти, дека за десет дена ќе биде отворен јужниот крак на Коридорот 10: „Би сакал да учествувам на отворањето на јужниот крак на Коридорот 10. За десетина дена ќе можете да патувате кон Скопје, Солун, Атина без ниту еден метар кој не е автопат. Тоа е голема вест“, рече Вучиќ од Пекинг.

Србија сака целосна соработка со Кина: „Во Европа, кога ќе ја спомнете Кина, сите нешто се правдаат. Јас не се правдам. За разлика од оние кои секојдневно ни порачуваат: „Не ви е место во Европа или не ве сакаме“, Кинезите ни велат: „Ние со вас сакаме“. И ние сакаме“, додаде уште Вучиќ. Тоj рече, дека Кина не го загрозува суверенитетот и интегритетот на Србија.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO