Научници од Универзитетот Харвард откриле присуство на опасни бактерии во електронските цигари, соопшти „Дејли телеграф“.

Според научниците станува збор за бактерии кои можат да имаат погубно влијание на белите дробови, да предизвикаат астма и воспаление на белите дробови.

Научниците открија дека, најверојатно, ваквите штетни токсини се содржани во слатките овошни полнила за електронски цигари, кои ги сакаат тинејџерите.

Претходните студии покажуваат дека хемикалиите, кои обично се поврзуваат со развојот на сериозни респираторни заболувања веќе се пронајдени во полнила за електронски цигари. Но, новата студија за прв пат открива штетни биолошки супстанции во течностите.

Научниците од универзитетот Харвард проучиле 75 популарни електронски цигари. 27% од патроните и течностите содржат траги од ендоксин. Студијата, исто така, покажа дека патроните содржат три пати повеќе концентрација на бактерии, отколку течности.

Професорот Дејвид Кристијани, раководител на истражувањето, изјави дека откривањето на бактериите во полнилата за електронски цигари само ја потврдува веќе изразената загриженост за влијанието на овие уреди врз респираторниот систем.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO