Полицајци на Министерството за внатрешни работи на Република Српска приведоа денеска две лица по убиството на бизнисменот Слaвиша Круниќ, неговиот телохранител и на еден од напаѓачите.

Познатиот бизнисмен беше убиен во пукање кое локалните медиуми го опишаа како убиство во мафијашки стил. Славиша Круниќ беше нападнат во неговиот автомобил во близина на неговиот дом, северно од Бања Лука, доцна синоќа. Круниќ подлегна на повредите откако бил хоспитализиран. Неговиот телохранител и еден од напаѓачите, исто така, беа убиени при пукањето. Осомничениот напаѓач, кој беше убиен, наводно е идентификуван како криминалец кој има отслужено 11 години затвор откако бил осуден за кражби.

Медиумите објавија дека напаѓачите биле вооружени со автоматско оружје. Мотивот за убиството се уште не е јасен. Круниќ поседувал неколку бизниси, вклучително и компанија за обезбедување, фирма за ИТ услуги и синџир пекари. Пред неколку години, Круниќ јавно се пожали дека бил под притисок од „некој кој секој ден бил забележуван на политичка сцена“ да го продаде својот бизнис.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO