Терористичката група „Исламска држава“ ( „Даеш“) ја презеде одговорноста за смртоносните атентати во Шри Ланка, пренесе Ројтерс. Информативната агенција меѓуто одбележува дека терористите не дале доказ за тоа.

Претходно владата на земјата, изјави дека според неа локалната исламистичка милитантна група, наречена Национална Таухијт Джамаат (NTJ), стои зад смртоносните самоубиствени атентати, кои убија над 300 лица.

Полициски извор, пак, изјави за АФП дека сите приведени во врска со атентатите припаѓаат на „екстремистичка“ група, но не прецизира на која.

Во неделата Шри Ланка беше погодена од серија на координирани бомбардирања, насочени против цркви и хотели во целата земја, во кои загинаа најмалку 321 лица и ранија околу 500 други. Министерот за одбрана претходно изјави дека серијата експлозии се одговор на нападот врз џамии во Крајстчерч во Нов Зеланд, насочен против муслиманите.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO