Цената на златото за испорака минатата недела изнесуваше 1 286,6 долари за унца, а се очекува до крајот на годината да достигне 1 400 долари, соопшти CNBC. Тоа се должи на помалку агресивна политика на Банката на федерални резерви на каматните стапки и надолгорочна глобална несигурност, проценуваат експертите.

Централните банки во светот купуваат големи залихи од овој скапоцен метал, во последните 50 години. Во контекст на диверзификација на резерви и оддалечување од некои валути, вклучувајќи го и американскиот долар. Купување на злато се смета за безбеден рај или средство кое има тенденција да ја задржи или зголеми својата вредност, дури и за време на турбуленции на пазарот.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO