Научниците откриле гени, кои ја спречуват дебелината, објави британскиот Телеграф. Гените што ги штитат луѓето од дебелината се откриени во голем истражувачки проект.

Научниците на Универзитетот во Кембриџ тврдат дека сега лекови кои можат да ги задржат луѓето слаби се можни по идентификување на неколку генетски фактори за да се спречи прејадување.

Лекарите веќе неколку години се сомневаат дека гените можат да влијаат врз тежината на една личност. Новата студија е значајна, бидејќи открива детали за тоа што точно го потиснува или го поттикнува апетитот.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO