Научниците откриле гени, кои ја спречуват дебелината, објави британскиот Телеграф. Гените што ги штитат луѓето од дебелината се откриени во голем истражувачки проект.

Научниците на Универзитетот во Кембриџ тврдат дека сега лекови кои можат да ги задржат луѓето слаби се можни по идентификување на неколку генетски фактори за да се спречи прејадување.

Лекарите веќе неколку години се сомневаат дека гените можат да влијаат врз тежината на една личност. Новата студија е значајна, бидејќи открива детали за тоа што точно го потиснува или го поттикнува апетитот.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO