Руското Министерство за надворешни работи изјави дека се засилуваат напорите за интегрирање на областите населени со Албанци на Балканот и на тој начин се усложнува дијалогот меѓу Белград и Приштина, информира Плусинфо.

Според руското Министерство за надворешни работи, „западните патрони на Тирана продолжуваат да се преправаат дека не забележуват големите албански аспирации“, објави Танјуг.

Зајакнувањето на напорите за интегрирање на областите населени со Албанци во неколку соседни балкански земји и институционализирање на овој процес во регионалната унија на албанските општини не е безбедно“, се вели во соопштението.

Москва потсетува дека албанскиот премиер Еди Рама „отворено изјави дека Косово за него е дел од Албанија“ и дека „обединувањето на Албанија и Косово не е план Б, а План А“.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO