Руското Министерство за надворешни работи изјави дека се засилуваат напорите за интегрирање на областите населени со Албанци на Балканот и на тој начин се усложнува дијалогот меѓу Белград и Приштина, информира Плусинфо.

Според руското Министерство за надворешни работи, „западните патрони на Тирана продолжуваат да се преправаат дека не забележуват големите албански аспирации“, објави Танјуг.

Зајакнувањето на напорите за интегрирање на областите населени со Албанци во неколку соседни балкански земји и институционализирање на овој процес во регионалната унија на албанските општини не е безбедно“, се вели во соопштението.

Москва потсетува дека албанскиот премиер Еди Рама „отворено изјави дека Косово за него е дел од Албанија“ и дека „обединувањето на Албанија и Косово не е план Б, а План А“.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO