Финската опозициска Социјалдемократска партија тесно победи на параламентарните избори одржани вчера. Според финалните резултати оваа левичарска партија доби 17,7 насто од гласовите, додека крајнодесничарска Партија на Финците освои 17,5 проценти. Владејачката Партија на ценатрот на премиерот Јуха Сипила доби 13,8 насто. На овие избори за прв пат во изминативе 100 години ниту една партија не доби над 20 насто од гласовите.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO