Владата на Берлин се повеќе е загрижена поради показателите што укажуваат дека се приближува нова криза на германската економија, па затоа се труди да ги отстрани ризиците во време кога канцеларката Ангела Меркел влегува во последната година од нејзината политичка кариера, оценува „Блумберг“.

Иако Владата на Меркел јавно предвидува само „мало забавување, пред повторниот раст на економијата во текот на следната година“, сепак сите знаци укажуваат дека властите тајно се подготвуваат за потенцијално многу полоши последици. Посебно се загрижени лидерите кои се подготвуваат да го преземат „кормилото“ по заминувањето на Меркел, бидејќи стравуваат дека економскиот шок може да ја погоди земјата во текот на политичката транзиција, смета „Блумберг“.

Најјасен показател дека германската Влада е се понервозна е нејзиниот план за спас на „Дојче банк“ преку нејзино спојување со конкурентската „Комерцбанк“, смета уште „Блумберг“.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO