По огромниот успех на филмот „Боемска рапсодија“, во кој се раскажува приказната на Фреди Меркjури и групата „Квин“, беше направен заклучок дека публиката сака да гледа музички биографии. Во следниот период не очекуваат уште неколку, беше најавено дека наскоро ќе започнат кадрите на биографски филм за легендарниот британски панк бенд „Секс Пистолс“.

Нетфликс започна емитувањето на телевизиската серија „The Dirt“, кој ја следи приказната на рок групата „Мотли Кру“, во кината во мај ќе се појави биографски филм за Елтон Џон, наречен „Rocket Man“, а новиот филм на Дени Бојл – „Вчера“ е инспириран од музиката на Битлс. Живееме во златното време на музички филмови.

Ова се потврдува и од најновите информации за биографски филм за панк бендот „Секс Пистолс“, кој ќе се појави во кината следната година. Производителите велат дека веќе 18 месеци работат на тоа.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO