Бугарскиот патријарх Неофит денеска изјави дека Бугарската православна црква ќе продолжи да помага за решавање на статусот на македонската црква. Тој одговарајќи на прашањето на какво ниво се односите меѓу двете цркви рече дека важно било да се утврди името на државата и дека верува оти постепено ќе се реши и другото прашање.

„Ќе направиме сè што е неопходно, со Божја помош, радоста на нашите браќа од Македонија да биде целосна, изјави патријархот Неофит.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO