Силен циклон го погоди северниот брег на Австралија со поројни дождови и ветрови со брзина од 250 километри на час, соопштува Би-Би-Си. Циклонот Тревор ја достигна сушата како ураган од четврта категорија, а локалните власти прогласија вонредна состојба во областите погодени од невремето.

Друга бура, циклонот Вероника, ќе го погоди западниот брег на земјата доцна денес. Илјадници луѓе се евакуирани пред почетокот на двата „потенцијално деструктивни“ циклони. Ова е за вторпат во историјата на Австралија два циклона да ја погодат земјата истовремено.

Синопсис предупреди дека поројните дождови и големите бранови се закануваат да предизвикаат сериозни поплави.

Тревор ги погоди градовите Нумбулвар и Боролоола во Северните територии. Тој беше погоден од ураган од трета категорија кратко време откако удри сушата, но властите предупредија дека бурата е уште многу силна и опасна. Количество на дожд, типично за целогодишни врнежи, ќе се исипе над реонот, само за неколку дена.

Циклонот Вероника се очекува да удри помеѓу Порт Хедланд и Карата во Западна Австралија. При најголемата евакуација пред да се случи бурата, стотици илјади луѓе ги напуштија своите домови во густо населените градови Дарвин и Катрин.

Армијата и спасувачките тимови помогнаа да се евакуираат жителите на островот Грут Ајленд, лоциран крај северниот брег на земјата. Последната позната евакуација со вакви размери беше во 1974 година поради тропскиот циклон Трејси, кој зеде 49 жртви во градот Дарвин.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO