1907 година умира Михаил (Мише) Спиров Развигоров – револуционер на ВМОРО. Учи во Педагошкото училиште во Ќустендил и Казанлак. Во 1895 година станува учител во Штип и се приклучува кон револуционерната организација. За време на Виничката афера (1897 година) е уапсен и протеран во Мала Азија. По ослободувањето во 1902 година се враќа во Македонија и учествува во подготовката на Илинденското востание. По поразот на востанието, е штипски реонски војвода. Развигоров учествува во работата на Рилскиот конгрес на Внатрешната македонско-одринска револуционерна организација (ВМОРО) во 1905 годинаа. Неговата чета води тешка борба со турски војски во која Развигоров се самоубива, за да не падне во рацете на непријателот.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO