По три и пол часа пред зградата на албанскиот парламент, поддржувачите на обединетата опозиција се преместија пред полициската дирекција во Тирана.

Демонстрантите сакаат ослободување на неколку задржани по претходниот протест.

Демонстрантите фрлаа тврди предмети на зградата, кршејќи ги стаклата на неколку прозорци.

Се слушаа извици како „Ослободете ги нашите браќа“ и „Ние нема да одиме додека не ги ослободите.“

Претходно, демонстрантите се обидоа да го пробијат полицискиот кордон, фрлајќи димни бомби и тврди предмети, врескајќи „Рама оди си“ и „Парламент на криминалци“ …

Полицијата беше принудена да користи водно оружје за да ги спречи обидите на некои од демонстрантите да го нападнат парламентот, уште еден обид да го пробијат. Имаше и втор обид да се пробие полицискиот кордон за да се влезе во зградата.

На протестот учествуваше и поранешниот албански премиер и претседател на Демократската партија, Сали Бериша.

Лидерот на најголемата албанска опозициска Демократска партија, кој е водач на обединетата опозиција, Љубим Баша, ги поддржа демонстрантите во соопштение од Брисел.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO