Велика Британија побара од лидерите на ЕУ продолжување на Брекзит до 30 јуни, тоа денес го изјави британскиот премиер Тереза Меј.

Mеј кажа дека му пишала на претседателот на Европскиот совет „да го информирам дека Велика Британија сака продолжување на член 50 за периодот до 30 јуни“.

Претходно, претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, рече дека не очекува дека Брекзит ќе биде решен до крајот на оваа недела.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO