Над илјада луѓе загинале во поплавите во Мозамбик предизвикани од циклонот што ја погоди оваа сиромашна африканска земја пред неколку денови.

Најпогоден е градот Беира каде што ветрот и поплавите разурнаа цели квартови. Со циклонот беа погодени и други африкански земји. Во Зимбабве загинале најмалку 98 лица, додека над 200 се уште се водат за исчезнати.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO