Опис: Во 2015 година историчарот Кирил Тодоров објавува во својата книга „Херојот од Прилеп Јордан Чкатров во драматично време за ВМРО“, сведоштво на ренегатот Славе Иванов, агент на Таса Диниќ пред Титова ОЗНА за обидот на југословенското разузнавање во месец Септември 1934 година да го убие Иван Михајлов во Цариград. Сведоштвото се чува во ЦДА, КМФ 23М, инв. № 965/4.

Извор: скенирано од оригинален примерок

Автор: Славе Иванов (1888-1948) е бугарски револуционер, деец на ВМРО, а подоцна деец на Македонската федеративна организација, предавник и агент на тајните служби на Кралството Југославија (српското разузнавање) пред Втората светска војна и на Британските тајни служби по за време на Втората светска војна. Осуден од комунистичките власти во Југославија по 1944 година

За да ја прочитате книгата притиснете тука

Извор: Библиотека Струмски

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO