Кога пред време доц. Вагалински дојде кај мене и ја раскажа замислата за заедничка изложба, помоли за помош и финансирање од Министерството за култура, тоа беа најлесните пари кои сум ги ветува, бидејќи имаше две варијанти. Првата – да не се случи, втората – да се случи со мал процент, но со сигурност ќе беше најголемиот културен настан помеѓу нашите три земји. За радост се случи второто, за радост, толку многу луѓе вложија толку многу заеднички напори. И тука ќе кажам нешто што за научниците можеби ќе звучи еретички – да, огромна е вредноста на она што го откривме во Требениште, но она што се случува во моментов – да работиме заедно трите држави, да го чуваме својот идентитет и да ја градиме заедно својата иднина, тоа е нешто неописливо, тоа е остварена мечта. Со среќа на изложбата и на нашите три народи. Ова го изјави министерот за култура на Република Бугарија Боил Банов за време на официјалното отворање на заедничката изложба „100 години Требениште“ во Националниот институт Археолошки музеј на Северна Македонија – гр. Скопје, соопштија од Министерството за култура.

Изложбата ја отворија уште и премиерот и министерот за култура на Република Северна Македонија, Зоран Заев и Асаф Адеми, а меѓу официјалните гости на настанот беа Асја Драча Мунтеан – помошник-министер за култура и информирањето на Република Србија, амбасадорите Ангел Ангелов и Марјан Ѓорчев, директорите на музеите -партнери, меѓу кои доц. д-р Христо Попов, директор на Националниот археолошки институт со музеј при БАН и неговиот претходник доц. д-р Људмил Вагалински, претседателот на Бугарската академија на науките акад. Јулијан Ревалски и заменик-претседателот на БАН чл.-кор. Васил Николов, пратеници од Северна Македонија, претставници на локалните власти, јавни личности и интелектуалци.

Премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев изрази задоволство од фактот дека посетителите ќе можат да видат на едно место културното наследство на трите држави и изрази надеж во иднина нашите земји да реализираат уште многу активности и заедно да го чуваме европското наследство.

„Тоа е исклучително важен проект за популаризирањто на културното наследство и изразување на пријателството меѓу трите земји. Успешното партнерство меѓу музеите на нашите земји е пример за тоа како добрата регионална политика придонесува за зачувувањето на европското наследство „, истакна министерот за култура на Република Северна Македонија Асаф Адеми.

Договорот за реализација на изложбата беше потпишан од Боил Банов, министер за култура на Република Бугарија и Асаф Адеми, министер за култура на Република Северна Македонија, како и од доц. Д-р Христо Попов, директор на Националниот археолошки институт со музеј при БАН и г-дин Горан Санев, директор на Националниот институт Археолошки музеј на Северна Македонија – Скопје. Изложбата ќе остане до 15 септември во Националниот институт Археолошки музеј на Северна Македонија – Скопје.

„100 години Требениште“ ги претставува наодите од богатата и импресивна некропола кај с. Требениште, Република Северна Македонија. Таа е посветена на 100-годишнината од нејзиното откривање и се организира заеднички од Националниот археолошки институт со музеј при БАН, од Националниот институт Археолошки музеј на Северна Македонија – гр. Скопје и од Народниот музеј на Белград.

Некрополата крај со. Требениште, на 14 километри од Охрид, е откриена случајно од бугарските војски при изградба на патишта кон крајот на Првата светска војна во пролетта 1918 година Подоцна во раскопките учествуваат археолозите Карел Шкорпил и Богдан Филов. За прв пат, речиси сите наоди од некрополата се претставени на пошироката јавност.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO