Унгарскиот премиер Виктор Орбан испрати писма до европските политичари кои побараа исклучување на неговата партија ФИДЕС од Европската народна партија, извинувајќи се за навредливиот јазик, но сепак ги задржува своите политички позиции,

Орбан го моли лидерот на фламанскиот христијан-демократи Ваутер Беке повторно да размисли за неговиот предлог за исклучување на ФИДЕС. Портпаролот на владата рече дека таквите писма биле испратени до сите 13 партии кои се обединија околу предлогот.

Поводот беше, владини билборди против претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер и финансиерот Џорџ Сорос. Во нив се набројуваат наводни активности на ЕУ за олеснување на имиграцијата, како што се полесен пристап до визи или доделување пари на имигранти. Според Европската комисија, овие изјави се „теорија на заговор“. Брисел направи обид да ја негира кампањата.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO