Од увидот во документите на „Групата за следење на политичкиот противник“ или во јавноста позната како параполиција на ВМРО-ДПМНЕ за која самите пишуваат дека била формирана лично од Христијан Мицкоски може да се види дека Реформаторите биле посебно обработувани.

Во еден од првите извештаи кои ги објави порталот Доказ  може да се види дека Групата на Мицкоски ги следела Петар Богојески како тогашен заменик-генерален секретар и Костадин Богданов, како тогашен член на ИК.

Според извештајот, откако Групата за следење добила разузнавачки информации за приватни средби на Богојески и Богданов со Трајко Славески, Игор Николов и Александар Николоски и истите му ги доставила на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тој дал насоки да се следат и овие лица. Очигледно Мицкоски толку многу се плашел од Реформаторите што секој кој контактирал со нив, службено или приватно, по негов налог, бил ставен во обработка.

Дека групата користела вистински полициски методи на работа, карактеристични за УДБА, говори фактот дека имало врбувано свои доушници од редовите на Реформаторите. Во извештајот, можат да се прочитаат имињата на Александар Стојчевски и Никола Николов кои во параполицијата имале статус на соработници.

Александар Стојчевски
Александар Стојчевски

Од извештаите може да се види дека во „Групата за следење на политички противник“ не учествувал никој од поддржувачите на Реформаторите коипрепознале дека станува збор за нелегални активности. Параполицијата имала недоверба кон сите лица кои важеле за блиски до Реформаторите и ги исклучувала од секакво инволвирање во нејзината дејност. За секој за кој имало сомнеж дека е близок до Реформаторите бил исклучуван, а на негово место селектиран нов соработник.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO