Турската економија влезе во рецесија по три процентниот пад за последниот квартал на 2018-та година.

Според турскиот статистички институт економијата се намалила за 2,4% во последните три месеци од годината. Претходните три исто така завршија со негативен раст, што всушност е рецесија. За последен пат Турција беше во рецесија во 2009 година како резултат на светската економска криза.

Растот на БДП за 2018-та е 2,6%, што е значително помалку од регистрираните за 2017-та 7,4%.

Инфлацијата е уште еден сериозен проблем со кој се соочува турската економија. Тоа достигна 25,24% во октомври и беше под 20% во февруари. Лирите ја изгубија својата вредност, а денес еден долар чини 5,44 лири.

Економските показатели се сериозен проблем за претседателот Реџеп Тајип Ердоган, чија Партија за правда и развој се подготвува за локалните избори на 31-ви март.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO