Леброн Џејмс запиша јубилеен 80-ти трипл-дабл во својата кариера, но тоа не беше доволно за Лос Анџелес Лејкерс против Бостон Селтикс (107-120) во натпревар од НБА, кој заврши рано утринава. За победниците најпрецизен стана Кајри Ирвинг со 30 поени, Маркус Смарт и Маркус Морис, кои постигнаа по 16. Џејмс, кој го надмина Мајкл Џордан по постигнати поени пред неколку дена, сега забележа 30, а кон нив додаде 12 асистенции и 10 скока, но Лејкерс загуби по петти последователен пат.

Во друг љубопитен дуел Минесота Тимбервулвс се справи дома со Вашингтон Визардс со 135-130 по продолженија. Карл-Ентони Таунс беше најпрецизен со 40 поени и 16 скока, пред да се повреди на крајот на последната четвртина. Без него во продолжението Минесота победи со 14-9, а Дерик Роуз постигна 29 поени за победниците. Еве ги другите натпревари во исто време:

Атланта Хоукс 112-114 Бруклин Нетс;

Милвоки Бакс 131-114 Шарлот Хорнетс;

Портланд Трејл Блејзерс 127-120 Феникс Санс.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO