Канада предложи 1,4 милијарди долари, за да се присоедини кон проектот на НАСА за вселенска станица, која ќе биде на орбита околу Месечината и ќе служи како база на астронаутите за слетување на природниот сателит на Земјата, пишува БиБиСи. Канадскиот премиер Џастин Трудо рече дека овој проект „ќе ги надмине границите на иновациите“. Вселенската станица наречена Гејтуеј, е клучен елемент од планот на американската вселенска агенција да испрати луѓе на Месечината по 2020 година.

Како дел од договорот, кој ќе трае 24 години, Отава ќе развие и изгради роботизирана рака на новата генерација за новиот месечев преден пост.

„Канада оди на Месечината“, изјави Трудо на прес-конференција во седиштето на Канадската вселенска агенција крај Монтреал.

НАСА планира да изгради мала вселенска станица на орбитата околу Месечината. Астронаутите ќе го користат како основа за нивните патувања до површината на земјиниот сателит. Исто така, ќе делува како истражувачка лабораторија.

Роботизираната рака, наречена Canadar 3, ќе помогне во одржувањето и поправката на Гејтуеј. Тоа е нова генерација на серија на роботизирани системи кои Канада ги разви и изгради за Меѓународната вселенска станица.

Клучен за изградба и користење на вселенската станица е капсулата „Орион“, развиена од компанијата „Локхиј Мартин“, која ќе транспортира екипи до комплексот и ќе слетува со него.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO