„Зелена книга“, приказната за расизмот во Америка во 60-тите години од минатиот век, го освои престижниот Оскар за најдобар филм. На сцената дојде целата актерска екипа, дел од која е бугаринот Димитар Маринов, кој излезе со бугарското знаме.

На 91-та церемонија на доделувањето на Оскарите во Лос Анџелес Рами Малек доби Оскар за најдобриот актер. Тој го играше Фреди Меркури, пејачот на групата „Квин“ во филмот „Боемска рапсодија“. Британката Оливија Колман ја освои наградата за најдобра актерка во историската комедија „Омилен“. Наградата Оскар за најдобар режисер ја доби Алфонсо Куарон за филмот „Рома“.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO